Czy trzeba stosować krem albo serum pod oczy? Nic nie trzeba, ale warto i to jak najwcześniej 🙂 Okolica oka jest zbudowana z cienkiej skóry, wyjątkowo podatnej na powstawanie zmarszczek. Dlatego jeśli chcesz zachować młode spojrzenie na dłużej, sięgnij po odpowiednie kosmetyki przeznaczone do stosowania na okolicę oka.
Czy trzeba stosować krem pod oczy?
To zależy. Jeśli Twój nawilżający krem do twarzy jest dopuszczony do stosowania pod oczy, to nie musisz kupować osobnego kosmetyku. Na niektórych kremach widnieje komunikat, żeby nie stosować w okolice oka, dlatego zawsze warto sprawdzić informacje na opakowaniu.
Skóra w okolicy oczu jest cieńsza i delikatniejsza, stąd powstała osobna kategoria kremów – pod oczy. Zawierają one często mniejsze stężenia składników aktywnych i nie zawierają zapachu, żeby uniknąć ewentualnych podrażnień. Poddawane są też dodatkowym badaniom mikrobiologicznym (bardziej rygorystycznym niż kremy do twarzy).
Kiedy warto sięgnąć po serum pod oczy?
W ofercie wielu marek kosmetycznych pojawiły się również sera pod oczy. Serum jest lżejsze od kremu, szybciej się wchłania, ma więcej składników aktywnych skoncentrowanych na rozwiązaniu konkretnych problemów jak zmarszczki, opuchnięcia pod oczami czy też zasinienia. Serum może sprawdzić się jako dodatkowy kosmetyk – w przypadku skór suchych. Najpierw zaaplikuj serum pod oczy, a następnie krem. Kosmetyki przeznaczone „pod oczy” można stosować na całą okolicę oka – zarówno powiekę dolną jak i górną. Sformułowanie „pod oczy” może być nieco mylące, dlatego niektórzy producenci zaczęli już opisywać kosmetyki przeznaczone „na okolicę oka”, co moim zdaniem jest trafniejsze.
Z pewnością warto stosować pielęgnację w okolicy oczu jak najszybciej, ponieważ przez cienką skórę, nikłą ilość gruczołów łojowych oraz słabsze włókna kolagenowe i elastynowe w tej okolicy, zmarszczki tworzą się bardzo szybko.
Kiedy warto sięgnąć po kosmetyk przeznaczony typowo pod oczy?
✔ jeśli Twoja pielęgnacja nie nadaje się pod oczy (np. używasz kosmetyków przeciwtrądzikowych),
✔ jeśli Twoja skóra pod oczami jest problematyczna, tj. zaciemniona, obrzęknięta,
✔ jeśli masz wrażliwą i alergiczną skórę w tym obszarze.
W przypadku obrzęków warto sięgnąć po kosmetyki pod oczy z dodatkiem kofeiny, witaminy C, witaminy K, guarany, zielonej herbaty, wyciągu z kasztanowca (lub samej escyny), miłorzębu japońskiego, wąkroty azjatyckiej.
Jeśli masz problem z nadmiernym mrużeniem oczu, napinaniem tej okolicy warto sięgnąć po kosmetyki zawierające argirelinę, która działa rozkurczająco i relaksująco, wygładzając zmarszczki mimiczne.
Przegląd świetnych kosmetyków pod oczy, które przetestowałam na własnej skórze
Niektóre linki zawarte we wpisie to linki afiliacyjne kierujące do porównywarki Ceneo, a więc zgodnie z obowiązkiem UOKIK muszę oznaczyć ten post jako reklama.
Age-Delay Eye Concentrate, Koncentrat pod oczy niwelujący oznaki starzenia
Kosmetyk zamknięty w słoiczku, w formie gęstego kremu. Przeznaczony głównie do skóry dojrzałej, suchej i wiotkiej. Bazuje na kompleksie naturalnych składników zawierających mnóstwo antyoksydantów działających przeciwzmarszczkowo. Dodatkowo zmniejsza cienie i obrzęki pod oczami, wzmacnia barierę hydrolipidową. Doskonale się rozprowadza i mimo gęstej konsystencji, rewelacyjnie wchłania. Idealny kosmetyk na noc jak i na dzień. Świetna propozycja dla miłośników naturalnych składów.
Cena: 208 zł/15 ml
PAO (Period after opening, czyli czas na zużycie kosmetyku od otwarcia): 6M (6 miesięcy)
Benton Fermentation Eye Cream, krem pod oczy z fermentami
Krem ma lekką konsystencję, szybko się wchłania i nie zostawia tłustej warstwy. Bardzo go lubię stosować rano, pod makijaż bo stanowi dobrą bazę i dobrze współgra z kosmetykami. Stopień jego nawilżenia określiłabym jako średni, dlatego polecam go skórom tłustym i osobom młodszym, które nie potrzebują intensywnego nawilżenia. Ma skład wspierający barierę hydrolipidową – wspomniane w nazwie fermenty, ceramidy i inne składniki wzmacniające i łagodzące skórę.
Cena: od 90 zł/ 30g (duża pojemność!)
PAO: 6M
Pharmaceris A, Opti-sensilium, Duoaktywny krem przeciwzmarszczkowy pod oczy
Dermokosmetyk, który działa dwukierunkowo – wyraźnie wygładza zmarszczki oraz odżywia skórę wokół oczu. Aktywne połączenie innowacyjnego peptydu oraz witaminy E stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, wzmacniając strukturę skóry i przywracając jej utraconą jędrność. Uwielbiam jego higieniczne opakowanie z pompką, które ułatwia wydozowanie odpowiedniej, niewielkiej ilości produktu. Kosmetyk szybko się wchłania oraz pozostawia przyjemnie nawilżoną, lecz nieobciążoną skórę. Sprawdza się zarówno na dzień jak i na wieczór. No i co ważne – faktycznie nie podrażnił moich wrażliwych oczu, a różnie z tym bywa. Bardzo dobry produkt!
Cena: od 40 zł/15ml
PAO: 6M
Sensum Mare, Algoeye, Przeciwzmarszczkowe i wygładzające serum pod oczy
Serum, które z powodzeniem może zastąpić krem. Ma lekką konsystencję, ale jednak dość silnie nawilża, co jest odczuwalne. Można go używać jako dodatkowa warstwa pod krem lub solo. Szybko się wchłania, lecz nie całkowicie – zostawia na skórze delikatną warstwę przez co bywa problematyczne pod makijaż (najlepiej mi się sprawdzało na noc lub w dni bez makijażu). Świetnie napina skórę pod oczami i wygładza drobne zmarszczki.
Cena: od 111 zł/15ml
PAO: brak, jako, że jest to opakowanie airless obowiązuje data ważności widoczna na opakowaniu
Estee Lauder Advanced Night Repair Eye Concentrate Matrix Synchronized Multi-Recovery Complex, Odbudowujący koncentrat pod oczy
Koncentrat o kremowej, bardzo komfortowej konsystencji (jak wszystkie kosmetyki EL, które są bardzo dopracowane). Widocznie wygładza zmarszczki, to kosmetyk, który sprawdzi się do dojrzałej i wymagającej skóry. Można z powodzeniem stosować 2 razy dziennie. Nawilża, ujędrnia, wygładza.
Cena: od 190 zł/15ml
PAO: 6M
Theramid, Advanced Eye Treatment, Kuracja Przeciwstarzeniowa na Okolicę Oczu
To mój pierwszy kosmetyk z retinolem na okolicę oka, a więc nie mam jeszcze porównania w tej kategorii. Zawiera 0,1% retinolu – całkiem sporo, jak na tak delikatną okolicę. Retinol zawarty w kosmetyku jest kapsułkowany, co sprawia, że krem nie powoduje podrażnienia (a mam wrażliwe oczy!). Jednak stosowany codziennie wysusza, dlatego wprowadzaj go stopniowo i z rozwagą (wystarczy 2-3 razy w tygodniu). Opakowanie jest dość ciekawe – po zdjęciu nakrętki, mamy pompkę, dzięki czemu możemy precyzyjnie wydozować niewielką porcję kremu. Efekty zauważyłam po miesiącu – skóra została rozjaśniona, lepiej nawilżona, a zmarszczki delikatnie wygładzone. Bardzo dobry produkt.
Cena: od 150 zł/15 ml
PAO: 12M
Dermalogica, Awaken Peptide Eye Gel, Żel niwelujący opuchnięcia pod oczami
Ten kosmetyk przetestowałam w formie miniatury, którą znalazłam w boxie Bangerhead, ale jest tak dobry, że kupię pełnowymiarowe opakowanie. Żel ma lekką konsystencję, ale nawilża wystarczająco dobrze, że mogłam go stosować samodzielnie. Kosmetyk z racji składu i działania jest przeznaczony do stosowania na dzień. Zawiera składniki aktywne poprawiające mikrokrążenie i niweluje obrzęki. Dobrze współgra z makijażem. Sprawia, że spojrzenie jest odmłodzone, a skóra napięta. Bardzo dobry produkt.
Cena: od 240 zł/ 15 ml
PAO: 6M
Chcesz bardziej świadomie dobierać pielęgnację? Masz dosyć wyrzucania pieniędzy w błoto? Kup mojego e-booka, dzięki niemu zrozumiesz jak układać beauty plan, żeby przynosił oczekiwane efekty. Dobrze dobrana pielęgnacja potrafi odmłodzić skórę od 5 do 10 lat!