Uroda

Tonik czy hydrolat?

20 kwietnia, 2020
hydrolaty w codziennej pielęgnacji

Hydrolaty jeszcze do niedawna nie miały swojego zastosowania w kosmetyce. Zaczęły się pojawiać w ofertach marek kosmetycznych i od tego momentu ich popularność stale rośnie. W jakim celu się ich używa i czy są lepsze niż tonik?

Hydrolat czyli woda roślinna

Hydrolat powstaje jako uboczny produkt pozyskiwania olejków eterycznych w procesie destylacji z parą wodną całych roślin lub ich części. Zawiera on niewielkie ilości olejku eterycznego (do 1%) oraz części materiału roślinnego. Dzięki temu, że hydrolaty posiadają odrobinę olejków eterycznych, zazwyczaj mają delikatny zapach.

Zalety hydrolatów:
-100% naturalne (do przechowywania w lodówce) lub z delikatnym konserwantem (nie muszą stać w lodówce),
– pH zbliżone do pH skóry (4,7-5,6) dzięki temu mogą zastąpić tonik,
– są bardziej zero waste – często sprzedawane w szklanych buteleczkach z atomizerem, dzięki czemu można je aplikować bezpośrednio na całą skórę. Nie zużywamy więc wacików;
– są odpowiednie dla wszystkich,
– można je mieszać aby uzyskać wzmocnione działanie,
– nadają się jako półprodukt np. do przygotowywania maseczek z glinką, w niektórych dobrych kosmetykach hydrolat zastępuje wodę,
– odpowiednio dobrane, są bezpieczne dla alergików,
– odpowiednie do stosowania w ciągu dnia jako produkt odświeżający.

Tonik i jego zalety

Tonik to kosmetyk gotowy, oparty na bazie wody, zawierający w sobie składniki wspomagające, takie jak ekstrakty, olejki roślinne, witaminy, substancje czynne, substancje chemiczne (barwniki, konserwanty, aromaty). Głównym zadaniem toniku jest przywrócenie pH oraz wspomaganie dalszej pielęgnacji. Nie da się wrzucić wszystkich toników do jednego worka, ponieważ znajdziemy wiele wartościowych i bogatych składem produktów, ale i też takie, które zawierają mnóstwo niekoniecznie potrzebnej naszej skórze chemii. Przez to, że tonik ma więcej składników – jest mniej odpowiedni dla alergików. Zwłaszcza, jeśli nie wiemy co nas podrażnia uczula. W tym wypadku jednoskładnikowy hydrolat wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem. Kolejną sprawą są aspekty ekologiczne – część toników jest już umieszczona w butelkach z atomizerem. Na wielu tonikach jest też adnotacja, że nie nadają się do okolic oka – a skóra wokół oczu też w końcu wymaga przywrócenia pH i nawilżenia.

Biorąc pod uwagę wszystkie „za i przeciw” obecnie w 90% przerzuciłam się na hydrolaty. Powodów jest kilka. Na co dzień używam bogatej pielęgnacji, dobrych kremów i nie potrzebuję dokładać kolejnych kilkunastu składników. Poza tym mam skłonność do alergii – w prostszej pielęgnacji łatwiej jest mi wyłapać gdyby coś nowego zaczęło mnie uczulać. Dodatkowo ważny jest dla mnie aspekt zero waste – skoro mogę stosować coś bez wacików (tak, wiem, że są wielorazowe, ale je z kolei trzeba prać), to zdecydowanie wolę taką opcję. Poza tym nic nie odświeża bardziej niż poranna, chłodna mgiełka rozpylona na twarz 😉 Jeśli chodzi o tonik, mam w użyciu jeden, marki Garnier Bio o którym napiszę niebawem. Używam go sporadycznie, zawiera on alkohol. Jest świetny przed zabiegami kosmetycznymi, bo dodatkowo oczyszcza skórę i przygotowuje na przyjęcie np. ampułki, ale po zabiegu wybieram już łagodny hydrolat.

Jaki hydrolat wybrać i gdzie kupić?

Każdy hydrolat ma przypisane konkretne właściwości, więc najlepiej poczytać o nich pod kątem rozwiązania problemu, jaki mamy z cerą. Poniżej zrobiłam prosty podział najpopularniejszych hydrolatów. Z pewnością to nie są wszystkie!

Gdzie kupić dobry hydrolat? Jakiś czas temu przygotowałam specjalną zakładkę, w której znajdziecie drogerie oraz sklepy polskich firm. Bardzo polecam wspierać rodzimy rynek, zwłaszcza w tym trudnym czasie.

Uniwersalne hydrolaty – do każdego typu cery

hydrolat różany
hydrolat z kocanki włoskiej
hydrolat lawendowy
hydrolat rumiankowy
hydrolat kadzidłowca
hydrolat z nasion marchwii
hydrolat z lipy
hydrolat z pietruszki
hydrolat z bambusa
hydrolat z zielonej herbaty
hydrolat z krwawnika
hydrolat geraniowy
hydrolat z melisy
hydrolat z drzewa oliwkowego
hydrolat z czarnej porzeczki
hydrolat jaśminowy
hydrolat z jagodliny wonnej (ylang-ylang)
hydrolat aloesowy

Hydrolaty do cery mieszanej/tłustej

hydrolat oczarowy
hydrolat z czystka
hydrolat z kwiatu pomarańczy
hydrolat bławatkowy
hydrolat z szałwii
hydrolat rozmarynowy
hydrolat z werbeny
hydrolat miętowy
hydrolat jałowcowy
hydrolat cynamonowy
hydrolat tymiankowy
hydrolat eukaliptusowy
hydrolat z drzewa herbacianego
hydrolat z kwiatu manuka
hydrolat sosnowy