Uroda

Jak się pozbyć cellulitu? Czy to jest możliwe?

24 lipca, 2021
jak się pozbyć cellulitu

Cellulit dotyczy ok. 90% kobiet. Czy da się go pozbyć?

Cellulit to zmiana strukturalna skóry o charakterze estetycznym.

Dotyczy większości kobiet (85-98%), zazwyczaj uwidacznia się w momencie rozpoczęcia dojrzewania. Występuje niezależnie od masy ciała i aktywności fizycznej, wynika ze specyficznej budowy kobiecej tkanki łącznej. Wyjścia mamy dwa: zaakceptować i się tym faktem nie przejmować, lub podjąć działania redukujące zmiany.

Czy da się całkowicie pozbyć cellulitu?

Dostępne na ten moment badania pokazują, że nie, ale możemy dość skutecznie zminimalizować. Dodatkowo żadne procedury nie pomogą “ raz na zawsze”, musimy liczyć się z wdrożeniem działań podtrzymujących uzyskane efekty.

Ważne!
Cellulit to nie to samo co cellulitis.
Cellulitis to bakteryjne zapalenie tkanki łącznej – ostry stan zapalny skóry i tkanki podskórnej.


Wszystkie przedstawione poniżej sposoby dotyczą osób, które nie mają przeciwwskazań do wykonywania poniższych zabiegów. Najważniejszymi przeciwwskazaniami są: choroby żył i naczyń (żylaki, pajączki), nowotwory, ciąża, choroby z upośledzeniem krzepnięcia krwi itp. Przed wykonaniem każdego zabiegu sprawdź jakie są dokładne przeciwwskazania. Zdrowie przede wszystkim. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub kosmetologiem.


Jak zmniejszyć cellulit, sposób 1: szczotkowanie ciała na sucho i peeling.

Możesz te dwa zabiegi wykonywać naprzemiennie, ale pamiętaj, że szczotkowanie na sucho ma też działanie peelingujące. Nie przesadź z intensywnością zabiegów, żeby nie uszkodzić skóry.

Szczotkowanie na sucho wykonywane prawidłowo (od stóp w kierunku serca) ma działanie pobudzające, usprawniające przepływ krwi i limfy, ujędrniające, wygładzające, dotleniające. Wykonujemy je na suchej skórze, najlepiej przed kąpielą przez 3 do 5 minut. Szczotkowanie możesz powtarzać nawet codziennie.

Peelingowanie ciała wykonujemy na lekko zwilżonej skórze. Aby przyniosło najlepsze efekty, też wykonuj je w kierunku od stóp do serca. Peeling wygładzi, ujędrni i poprawi nawilżenie skóry, bo zawiera olejki tworzące okluzję.


Jak zmniejszyć cellulit, sposób 2: balsamy ujędrniające i antycellulitowe.

Regularne stosowanie tego typu kosmetyków będzie dodatkowym wsparciem w zniwelowaniu widoczności cellulitu. Poza tym sam proces codziennego wmasowywania dowolnego specyfiku w ciało będzie miał pozytywne działanie na skórę i jej jędrność 🙂

Składniki aktywne w kosmetykach o działaniu antycellulitowym:

kofeina (Coffeinum)
guarana (Paullinia cupana)
ekstrakt z mikroalg (Tisochrysis lutea)
L-karnityna (Carnitine)
ekstrakt z rośliny Olax dissiflora (Ximenia)
Wąkrotka azjatycka (Centella asiatica)
ekstrakt z huby (Fomes Officinalis Mushroom Extract)
Nieszpułka jadalna (Mespilus germanica)
Olej z makadamii (Macadamia ternifolia)
Olej z pianki łąkowej (Limnathes alba (lub Meadowfoam) seed oil)
PHYTOSONIC™ – unikalny kompleks naturalnych substancji aktywnych naśladujący mechanizm rozbijania tłuszczu przez ultradźwięki. Komponenty: siwiec żółty (Glaucium flavum), euglena (Euglena gracilis), kofeina (Coffea arabica lub liberica).


Naturalne kosmetyki o działaniu ujędrniającym

Jak zmniejszyć cellulit, sposób 3: masaż bańką chińską.

Masaż bańką chińską wymaga nieco cierpliwości i wprawy, ale efekty są tego warte!

Jeśli nie masz doświadczenia, polecam zacząć przygodę z tym rodzajem masażu jesienią, ponieważ na początku, przy nieumiejętnym posługiwaniu się bańką, bardzo łatwo o siniaki.

Druga opcja – oddaj się w ręce specjalistów. Sporo salonów masażu czy też kosmetycznych wykonuje ten zabieg. Może nie należy on do najprzyjemniejszych, ale efekty są warte tego cierpienia 😉


Jak zmniejszyć cellulit, sposób 4: umiarkowany wysiłek fizyczny.

Szczególnie, jeśli masz siedzącą pracę – zadbaj o zwiększenie aktywności fizycznej.

Gdy za długo siedzimy działanie pompy mięśniowej zostaje ograniczone, a to prowadzi do powstawania obrzęków, zaburzenia krążenia krwi i limfy.

Znajdź aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność i wykonuj ją regularnie np. pilates, joga, pływanie, jazda na rowerze.

Rób aktywne przerwy w pracy – przespaceruj się, zrób kilka prostych ćwiczeń pobudzających krążenie.

Przed spaniem wykonuj przez kilka minut ćwiczenia takie jak: nożyce, zataczanie kółek z uniesionymi nogami, świeca – pomoże to zniwelować obrzęki.


Jak zmniejszyć cellulit, sposób 5: zdrowa dieta.

Pij dużą ilość wody – minimum 2 litry dziennie.

Unikaj nadmiaru soli – powoduje zatrzymywanie wody w organizmie.

Zadbaj o dużą ilość błonnika w diecie.

Unikaj przetworzonej żywności i mięsa z przemysłowej hodowli.

Unikaj alkoholu – nasila tworzenie tłuszczu.


Jak zmniejszyć cellulit, sposób 6: profesjonalne wsparcie gabinetowe.

Najskuteczniejszą, ale i najdroższą metodą niwelowania pomarańczowej skórki są profesjonalne zabiegi. Obecna oferta jest bardzo szeroka, dlatego wybór odpowiedniej metody najlepiej zostawić profesjonalistom – dostosują plan zabiegowy najlepszy dla klientki.

Wśród polecanych na cellulit zabiegów znajdziemy takie propozycje jak: drenaż limfatyczny, karboksyterapia, endermologia, mezoterapia igłowa z użyciem odpowiednich preparatów, radiofrekwencja, ESWT (terapia falą uderzeniową), kriolipoliza, HIFU.

Każda terapia będzie obejmowała pakiet kilku – kilkunastu zabiegów. W celu uzyskania najlepszych efektów, profesjonaliści często polecają terapie łączone.


Źródła:
Molski Marcin, Nowoczesna Kosmetologia, część 2
Kołodziejczak Anna, Kosmetologia, część 1
LNE 3/2021, art. Szczotkowanie ciała
Kosmetologia Estetyczna 3/2021, art. Przegląd najnowszych skutecznych technik aparaturowych na ciało w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej
https://biotechnologia.pl/kosmetologia/dlaczego-cellulit-dotyka-kobiety,18903
https://dermatic.pl/aestheticbusiness/2021/02/19/ranking-zabiegow-na-cellulit/

  • amedis 10 lutego, 2022 at 2:25 pm

    Ja osobiście bardzo mocno polecam szczotkowanie ciała!