Uroda

Słońce i skóra – czy potrzebne są kosmetyki do opalania i po opalaniu?

15 czerwca, 2022
kosmetyki do opalania i po opalaniu

Słońce, lato, piękna pogoda. Wymarzony dzień by się poopalać! Jak to zrobić, by nie zaszkodzić skórze? Skorzystaj z tych porad!

Przebywanie na słońcu to temat wciąż dość kontrowersyjny. Z jednej strony słońce oddziałuje na nas pozytywnie i jest bardzo potrzebne – powoduje syntezę witaminy D3, zwiększa się stężenie białka p53, które bierze udział w pobudzaniu naprawy DNA oraz wyzwala hormony odpowiedzialne za zmniejszenie czucia bólu i odczuwania przyjemności (dlatego tak lubimy słońce!). Z drugiej strony ekspozycja na słońce odpowiada za procesy fotostarzenia, a także powstawanie nowotworów skóry (m.in. czerniaka, którego z roku na rok obserwujemy coraz więcej).

Biorąc pod uwagę wszystkie “za” i “przeciw” wychodzi, że przebywanie na słońcu może być korzystne, ale warto się do niego odpowiednio przygotować. 

Jak bezpiecznie przebywać na słońcu?

 • jeśli masz możliwość, korzystaj ze słońca wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, czyli poza godzinami szczytu. Wtedy indeks UV jest niższy. (najbezpieczniejszy wynosi od 1 do 5). Przy wyższym wskaźniku należy zwrócić szczególną uwagę na przebywanie w zacienionym miejscu i ochronę ciała przed poparzeniem. Jak sprawdzić aktualny indeks UV? Najprawdopodobniej masz taką rubrykę w aplikacji pogodowej na swoim smartfonie (ja korzystam z The Weather Channel).
 • zadbaj o odpowiednie kosmetyki do opalania i po opalaniu które najpierw zadbają o ochronę skóry podczas przebywania na słońcu, a następnie o jej regenerację po opalaniu
 • chroń głowę czapką, chustą lub kapeluszem – udar słoneczny to bardzo nieprzyjemna przypadłość
 • jeśli planujesz opalanie – zrezygnuj tego dnia z perfum i innych kosmetyków przeznaczonych do opalania. Ponieważ stosowanie różnych kosmetyków czy perfum może zwiększyć wrażliwość na słońce i doprowadzić do reakcji alergicznej
 • wybieraj kremy / balsamy/ mgiełki z filtrem SPF 50 i reaplikuj je (czyli ponawiaj ochronę) co 2,3 lub 4 godziny – w zależności od zaleceń producenta i nasilenia nasłonecznienia.

Czy istnieje zdrowa opalenizna?

Według International Agency for Research on Cancer – niestety nie. 

“Opalanie skóry jest reakcją ochronną skóry na uszkodzenia powodowane promieniowaniem ultrafioletowym (UV) słońca lub sztucznych silnych źródeł UV (takich jak solaria). W związku z tym opalona skóra jest znakiem uszkodzeń słonecznych i nie ma czegoś takiego jak „zdrowa opalenizna”. Jeżeli narażenie na działanie promieni słonecznych jest intensywne i długotrwałe, dojdzie do poparzenia słonecznego.”

Jak wybrać kosmetyk do opalania lub z filtrem SPF na co dzień?

Przede wszystkim kieruj się potrzebami swojej skóry. Jeśli jest to kosmetyk do twarzy – wybierz taki produkt, który jest przeznaczony dla Twojej cery. Zastosowanie nawilżającego kremu z filtrem do tłustej skóry zapewne skończy się porażką i zniechęceniem. Ważne jest, aby znaleźć taki kosmetyk, którego używanie będzie przyjemnością, a nie przykrą koniecznością.

Kiedy bezwzględnie należy używać kosmetyków z filtrem SPF?

 • po zabiegach kosmetologicznych typu mezoterapia czy peelingi (tak, niektóre zabiegi można wykonywać latem pod warunkiem stosowania fotoochrony),
 • jeśli masz bardzo jasną skórę, która szybko ulega poparzeniom,
 • jeśli wyjeżdżasz do ciepłych krajów na urlop – tam słońce jest dużo mocniejsze, dlatego koniecznie weź ze sobą kosmetyki do opalania i po opalaniu – z pewnością się przydadzą!
 • kiedy chcesz dłużej zachować młodość – ponieważ kosmetyki z filtrem to najlepsza profilaktyka przeciwzmarszczkowa,
 • gdy nie chcesz mieć na skórze nieestetycznych przebarwień – krem z filtrem sprawia, że opalamy się wolniej, a wytwarzany barwnik ma szansę rozłożyć się w skórze równomiernie.

Co po opalaniu? 

Skóra po ekspozycji na słońce (jeśli używasz prawidłowo filtrów) nie powinna być podrażniona czy wysuszona. Jednak, jeśli odczuwasz jakiekolwiek dyskomfort, z pomocą mogą przyjść kosmetyki po opalaniu. To nie jest marketingowy wymysł, jak niektórzy sądzą, ale kosmetyki skomponowane tak, by łagodzić skutki przebywania na słońcu. Zawierają one w składzie substancje takie jak pantenol, aloes, alantoina, wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, bisabolol, gliceryna czy kwas hialuronowy.

Jak dodatkowo wesprzeć skórę latem?

Lato nie jest najlżejszym okresem dla skóry. Jest ona narażona na wiele czynników takich jak słońce, chlorowana woda basenowa, wysokie temperatury, pot. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji, które pozwolą jej przetrwać ten okres bez uszczerbków na zdrowiu i urodzie 🙂

1. Pamiętaj o stosowaniu filtrów SPF 

2. Nawadniaj się od środka – pij dużo wody

3. Nawilżaj, nawilżaj i jeszcze raz nawilżaj. Zarówno skórę twarzy jak i ciała. Dodatkową porcją nawilżenia mogą być maski – wzbogacające wieczorną lub poranną pielęgnację.

4. Zadbaj o barierę hydrolipidową. Stosuj kosmetyki z ceramidami, peptydami, kwasem hialuronowym, skwalanem, olejem z wiesiołka oraz ogórecznika.

5. Wykonuj regularny, ale delikatny peeling zarówno skóry twarzy jak i ciała. Zapewni to równomierną opaleniznę i łatwiejsze wnikanie substancji nawilżających. 

Podsumowując – przebywanie na słońcu ma swoje dobre i złe aspekty. Dzięki aktualnej wiedzy i większej świadomości możemy cieszyć się słońcem i jednocześnie zabezpieczyć przed jego negatywnymi skutkami. Życzę Wam udanych wakacji i nie zapomnijcie zabrać ze sobą kosmetyków do opalania! 

 • ratujmykobiety 22 czerwca, 2022 at 10:52 am

  Dziękuję za porady! Zawsze uważałam, że opalenizna na twarzy nie jest zła i podobał mi się ten wygląd. Jednak nie wiedziałam jaką krzywdę sobie wyrządzam…

 • happysunnyblog 3 sierpnia, 2022 at 3:41 pm

  Cenne porady! Już od kilku miesięcy staram się codziennie używać spf50.