Codzienna pielęgnacja to pozornie błahy temat ale wciąż zauważam, że sporo osób popełnia błędy, dlatego postanowiłam przygotować mini przewodnik pielęgnacji cery krok po kroku.
1 ETAP PIELĘGNACJI – DEMAKIJAŻ
Demakijaż wykonuj zawsze wieczorem, gdy danego dnia:
• stosujesz krem z filtrem do twarzy,
• używasz jakichkolwiek kosmetyków do makijażu.
Jak Wykonać demakijaż?
Na przykład za pomocą płynu micelarnego lub przy użyciu olejku do demakijażu. Wybierz kosmetyk, który bardziej Ci odpowiada.
Pamiętaj!
Niedokładnie oczyszczona skóra jest częstą przyczyną występowania trądziku!
Demakijaż wykonuj do momentu aż ściereczka/ gąbka/ płatek kosmetyczny będzie zupełnie czysty.
2 ETAP PIELĘGNACJI – OCZYSZCZANIE
Oczyszczanie twarzy wykonujemy za pomocą środka myjącego (żelu, pianki) i wody. Kosmetyk rozprowadź na wilgotnej skórze i zaserwuj jej delikatny, minutowy masaż dłońmi by produkt myjący zdążył zadziałać i rozpuścić zanieczyszczenia.
Pamiętaj!
• Umyj dłonie, zanim umyjesz twarz 🙂
• Używaj osobnego ręcznika do osuszania twarzy i często go pierz.
• Nie używaj myjek (np. szczoteczek sonicznych), bo są siedliskiem bakterii. Dermatolog mi zdradził, że ma mnóstwo pacjentek z trądzikiem, u których przyczyną było używanie szczoteczki Foreo i podobnych (mimo dbania o higienę urządzenia). Same dłonie wystarczą i nie przysporzą dodatkowych problemów! Tak, wiem, że kiedyś byłam zwolenniczką szczoteczek sonicznych, ale jak to mówią – tylko krowa nie zmienia poglądów, a człowiek uczy się przez całe życie.
• Nie używaj mydeł – mają nieodpowiednie pH.
• Jeśli skóra po myciu ma uczucie ściągnięcia, zmień kosmetyk. Prawdopodobnie jest zbyt silny – narusza warstwę hydrolipidową.
3 ETAP PIELĘGNACJI – TONIZACJA
Jeśli używasz kosmetyków o neutralnym dla skóry pH, nie musisz stosować toniku. Skąd wiedzieć czy kosmetyk ma odpowiednie pH? Niektórzy producenci podają taką informację na opakowaniu.
Z drugiej strony, tonizacja jest zalecana, ponieważ:
• pozwala szybko przywrócić zaburzone myciem pH
Ciekawostka: Skóra umyta mydłem (czego nie zalecam) potrzebuje ok. 90 minut by przywrócić swoje fizjologiczne pH.
• stonizowana, wilgotna skóra lepiej przyswaja kolejno aplikowane kosmetyki.
Toniki i hydrolaty, poza działaniem tonizującym, mają też delikatne działanie pielęgnujące. Jeśli zdecydujesz się ich używać, wybieraj takie, które zrobią coś dobrego dla Twojej skóry. I nie zawierają wysuszającego alkoholu!
4 ETAP – SERUM
Ten etap, podobnie jak poprzedni – można pominąć. Można, ale po co, skoro jest tyle cudownych kosmetyków? 🙃
Serum to kosmetyk wzbogacający pielęgnację, używany w konkretnym celu. Dobieramy go do aktualnych potrzeb cery. Może pomóc nam w:
• nawilżeniu suchej i odwodnionej skóry (np. sera z aloesem, kwasem hialuronowym)
• odmłodzeniu (np. sera z retinolem, peptydami, ceramidami)
• walce z trądzikiem (np. sera z kwasami, niacynamidem)
• walce z przebarwieniami (np. sera z kwasami, z witaminą C)
• walce z naczynkami (np. sera z witaminą C, kwasem ferulowym)
Zamiast gotowego serum można zaaplikować też 3 krople oleju (szczególnie polecam olej jojoba, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika czy olej z konopii) wymieszane z odrobiną kwasu hialuronowego lub żelu aloesowego. Taka mikstura powinna się dobrze sprawdzić do każdego typu skóry, nawet tłustej.
Aha i najważniejsze! W pielęgnacji nie zapominaj o szyi i dekolcie. Te miejsca mają cieńszą skórę, na której będą najszybciej widoczne efekty starzenia się. Na szyję i dekolt aplikuj sera nawilżające lub przeciwzmarszczkowe (podobnie jak dalej wspomniane kremy).
5 ETAP – KREM POD OCZY
Skóra wokół oczu jest cieńsza, ma niewiele gruczołów łojowych i jest bardziej narażona na podrażnienia. Dlatego też, zmarszczki pod oczami pojawiają się zazwyczaj jako pierwsze. Pielęgnację tej okolicy najlepiej rozpocząć jeszcze zanim się pojawią. I tu polecam wybrać krem pod oczy, ponieważ przechodzą one bardziej rygorystyczne badania mikrobiologiczne niż te do twarzy. Nie powinny też zawierać niektórych substancji, które mogą zawierać kremy do twarzy.
Dodatkowo w słoneczne dni, pamiętajcie o noszeniu okularów przeciwsłonecznych. Kupujcie je tylko w renomowanych miejscach, najlepiej u optyka. Poza oznaczeniem UV 400, należy sprawdzić czy posiadają nadrukowany znak „CE” lub normy: EN 166:2001,89/686/EWG, EN 1836+A1:2009, ISO 9001:2000. Powinny się znajdować na metce lub wewnątrz zausznika. Te oznaczenia świadczą o tym, że okulary zostały wyprodukowane zgodnie z europejskimi normami i są zgodne z kryteriami ochrony przeciwsłonecznej.
6 ETAP – KREM DO TWARZY
Na dzień zaleca się stosować kremy z filtrem SPF 50, są one najlepszą ochroną przed fotostarzeniem skóry i przebarwieniami. Dodatkowo niektóre sera czy zabiegi wymagają fotoprotekcji. Szeroki wybór produktów pozwala dobrać odpowiedni kosmetyk dla każdej skóry. Przy suchych cerach niekiedy najpierw stosuje się krem nawilżający, a dopiero jako drugi – krem z filtrem. Słuchaj potrzeb swojej skóry i reaguj, jeśli wymaga dodatkowego nawilżenia.
Na noc wybierz coś, czego Twoja cera potrzebuje. Jeśli używasz bogatego serum, możesz postawić na krem o prostszym składzie. Nie dubluj składników – jeśli serum zawiera niacynamid, nie kupuj kremu, który również zawiera ten składnik. Nadmiar substancji aktywnych może również wpłynąć na pogorszenie stanu cery.
DODATKOWO: PEELING + MASKA
1 – 2 razy w tygodniu poświęć dodatkową chwilę na pielęgnację, a skóra odwdzięczy się jeszcze piękniejszym wyglądem.
Po wieczornym myciu twarzy wykonaj peeling:
• enzymatyczny sprawdzi się do każdej cery, nawet najbardziej delikatnej
• z delikatnymi granulkami ścierającymi – może się przydać cerze tłustej, zanieczyszczonej. Nie używaj jednak tego peelingu jeśli masz zmiany zapalna na skórze.
• kawitacyjny, który z powodzeniem możesz wykonać w domowym zaciszu, jeśli kupisz urządzenie. Nadaje się do każdego typu cery, jest delikatny i skuteczny.
A następnie zaaplikuj maseczkę odpowiednią do Twojego rodzaju cery i przeznacz 15-20 minut na relaks 😀
Więcej o maskach napiszę w osobnym poście, bo to dość rozległy temat.