Początek roku, to dobry moment, żeby wykonać przegląd swoich kosmetyków i zastanowić się nad uporządkowaniem swojej pielęgnacji. Zapraszam do przeczytania krótkiego poradnika!
1. Mniej, ale lepiej
Mam wrażenie, że wszyscy się trochę gubimy w gąszczu wypuszczanych nowości kosmetycznych. Niestety nie wszystkie nowości są godne uwagi i wciąż zdarzają się niedopracowane formuły. Po tym jak kilka razy się nacięłam, obecnie wolę poczekać na pierwsze opinie, bo dzięki nim da się uniknąć nietrafionego zakupu.
Druga sprawa, lepiej kupić 1 dobry krem czy serum niż 3 kosmetyki, które nie przyniosą żadnych efektów.
Jeśli masz taką możliwość, zadbaj o pielęgnację na wyższym poziomie. Co mam na myśli? Coraz więcej producentów zamyka składniki aktywne w liposomach, nanodyskach czy innych systemach nośnikowych, dzięki czemu mamy gwarancję skuteczniejszego przenikania – aż do skóry właściwej, a nie tylko do zewnętrznych warstw naskórka. To oczywiście wpływa na lepsze działanie kosmetyku.
Zwracaj uwagę, czy skuteczność kosmetyków została potwierdzona badaniami.
Zazwyczaj w parze z ceną, idzie jakość i technologia, dlatego zachęcam do wypróbowania kosmetyków marek takich jak Sesderma, PCA Skin, Yonelle, StriVectin, Jan Marini, Dermaquest, Murad.
2. Poranna pielęgnacja twarzy dla każdego
Aby spowolnić starzenie się skóry warto na stałe wpleść serum czy krem ze składnikami antyoksydacyjnymi do porannej pielęgnacji. Najpopularniejsze z nich to:
- witamina C,
- niacynamid,
- wyciąg z zielonej herbaty,
- witamina E,
- resweratrol,
- koenzym Q10.
Antyoksydanty stosowane rano, sprawią, że skóra będzie lepiej chroniona chociażby przed szkodliwym działaniem smogu. Na kosmetyk antyoksydacyjny obowiązkowo aplikujemy krem z filtrem. Szkodliwe promieniowanie UVA dociera do nas przez cały rok (przez szyby i chmury również), a krem z filtrem to najlepsza inwestycja w spowolnienie starzenia.
3. Szanuj barierę hydrolipidową
Bariera hydrolipidowa to naturalna warstwa ochronna skóry. Jeśli jest naruszona, możesz odczuwać podrażnienie, ściągnięcie po myciu, zaczerwienienie. Więcej o tym pisałam w osobnym poście (znajdziesz go na wallu).
Jak dbać o barierę?
- nie nadużywaj peelingów, wybieraj te enzymatyczne lub kwasowe zamiast tych z drobinkami ścierającymi
- nie stosuj wacików/ płatków kosmetycznych
- dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry i jej regenerację, zwłaszcza po bardziej inwazyjnych zabiegach
- stosuj na noc kremy z ceramidami, peptydami NMF, lipidami
- nie używaj toników z alkoholem
- wybieraj delikatne żele i pianki do mycia twarzy
4. Składniki aktywne w wieczornej pielęgnacji
Jeśli nadszedł ten czas, w którym chcesz wprowadzić pielęgnację przeciwzmarszczkową (po 25 roku życia obowiązkowo 😉 ) warto rozejrzeć się za kosmetykiem z retinolem.
Jeśli masz problemy z trądzikiem, łojotokiem, nadmiernym rogowaceniem – retinol również może okazać się pomocny. Jest to jedna z najlepiej przebadanych substancji o szerokim spektrum działania.
Kwasy to kolejne substancje aktywne warte do wprowadzenia w wieczornej pielęgnacji. Trzeba tylko dobrać odpowiedni rodzaj do potrzeb skóry.
5. Dobry kosmetolog, to skarb
Właściwie dobrana pielęgnacja domowa daje już bardzo dobrą podstawę, ale to nie wszystko. Nie zastąpi ona bardziej zaawansowanych zabiegów kosmetologicznych jak mocniejsze kwasy, peeling węglowy, mezoterapia mikroigłowa czy igłowa. Seria właściwie dobranych zabiegów potrafi skutecznie poprawić jakość i wygląd skóry, a także pozbyć się problemów takich jak trądzik czy blizny.
Dodatkowo każdy dobry salon kosmetologiczny również świadczy usługi konsultacji i jeśli nie czujesz się na siłach dobrać właściwej pielęgnacji, to właśnie tam uzyskasz pomoc.
Ja swoje miejsce już znalazłam (możecie zajrzeć do zapisanych relacji na Instagramie).
📍 Gabinet Tam gdzie lubię, ul. Żwirki i Wigury 8, Gdańsk.
Dodatkowo, jeśli powołacie się na mnie, otrzymacie rabat 10% na dowolny zabieg. Warto!
6. Znajdź czas na maseczkę i masaż twarzy
Raz w tygodniu zaplanuj domowe spa. Wykonaj masaż twarzy, a następnie nałóż maseczkę odpowiednią do potrzeb Twojej skóry. Ja zazwyczaj albo sięgam po glinkowe czy kwasowe maseczki oczyszczające lub maseczki nawilżające – lubię te z aloesem, śluzem ślimaka (Benton) czy z witaminą C (Bielenda Professional) .
7. Słuchaj potrzeb skóry
Jeden z częściej popełnianych błędów to źle dobrana pielęgnacja, nie uwzględniająca aktualnych potrzeb skóry.
Nie każda skóra będzie tolerowałą monotonną, identyczną pielęgnację przez wiele miesięcy.
Latem może być potrzebna zmiana kosmetyków na lżejsze, szybciej wchłaniające się formuły.
Zimą skóra może potrzebować intensywniejszego nawilżenia i natłuszczenia, ale jednocześnie oczyszczenia porów i zastosowania kwasów.
Staraj się zwraca uwagę na to czy skóra nie jest nadmiernie przesuszona/ przetłuszczona/ zaróżowiona/ podrażniona/ zanieczyszczona i dobieraj pielęgnację do jej aktualnego stanu. Nie czekaj, aż skończysz dany kosmetyk, jeśli na ten moment skórze nie pasuje.
P.S. Nietrafiony kosmetyk do twarzy możesz spokojnie zużyć na dekolt, ramiona czy inne części ciałą 😉
8. Badania i suplementacja
Jeśli mimo poprawnej pielęgnacji, ze skórą nadal jest coś “jest nie tak”, polecam konsultację z lekarzem dermatologiem, być może dietetykiem (jeśli wiesz, że dieta pozostawia wiele do życzenia) oraz wykonanie zaleconych badań. Może się okazać, że problem tkwi gdzieś indziej i będzie potrzebne wsparcie od środka. Nie daj się reklamom suplementów, nadmiar może być tak samo szkodliwy jak niedobór, więc nie wydawaj pieniędzy na coś, co może zaszkodzić zamiast pomóc.
9. Naturalne nie zawsze znaczy lepsze
Lubię naturalne kosmetyki, ale jeszcze bardziej cenię sobie kosmetyki, które mają działanie poparte badaniami (i niekoniecznie 100% naturalny skład).
Naturalne kosmetyki nie są dla każdego. Przez bogactwo ekstraktów, mogą one być bardziej uczulające dla alergików. Przez mniejsze ilości konserwantów są bardziej narażone na zanieczyszczenia, wahania temperatur i w konsekwencji zepsucie się (niestety już kilka razy mi się to zdarzyło).
Używaj takich kosmetyków, jakie Ci pasują i nie sugeruj się panującymi trendami. Oferta rynku kosmetycznego jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Bardzo dobrze prowadzony blog, treści merytoryczne, a zarazem przejrzyste. Pozdrawiam serdecznie z całą rodzinką i życzę smacznej kawusi.
Najważniejsze wskazówki zebrane w jednym miejscu – super! Szukałam tego typu kompleksowych informacji na temat pielęgnacji twarzy.
Dzięki za pigułkę wiedzy. Od pewnego czasu bardziej zaczęłam się przejmować stanem mojej cery i na pewno wykorzystam Twoje wskazówki.