Jeszcze kilka lat temu mało kto o tym mówił. Dziś jest to pierwsza rzecz, którą uwzględniamy przy doborze pielęgnacji skóry. Czy bariera hydrolipidowa jest w dobrym stanie? Czy należy się zająć jej regeneracją? Dziś wyjaśniam czym jest bariera hydrolipidowa i jak o nią zadbać za pomocą odpowiednio skomponowanej pielęgnacji.
Co to jest bariera hydrolipidowa?
Bariera hydrolipidowa (zwana też barierą naskórkową, płaszczem hydrolipidowym) to warstwa tłuszczów i wody, która znajduje się na powierzchni naskórka, chroni przed utratą wody i zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi.
Jeśli bariera hydrolipidowa jest uszkodzona, skóra traci swoją naturalną ochronę i staje się bardziej podatna na wysuszenie, podrażnienia, alergie i infekcje. Może to prowadzić do utraty elastyczności i jędrności skóry oraz do powstawania zmarszczek. Uszkodzenie bariery hydrolipidowej może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym częstym myciem skóry, stosowaniem agresywnych produktów do pielęgnacji, zmianami hormonalnymi, starzeniem się i ekspozycją na szkodliwe warunki środowiskowe, takie jak suche powietrze i promieniowanie UVA oraz UVB.
Przy zdrowej skórze, proces regeneracji bariery np. po zabiegu z kwasami powinien trwać około 3 dni. Dlatego tak ważne jest zachowywanie odstępów między bardziej inwazyjnymi zabiegami czy kosmetykami. Ale zdarza się tak, że występują jakieś nieprawidłowości i ten proces naprawy jest zaburzony.
Czas potrzebny na regenerację bariery hydrolipidowej może się różnić w zależności od stopnia uszkodzenia i indywidualnych czynników, takich jak styl życia, dieta i poziom stresu. Zwykle jednak może to trwać kilka dni do kilku tygodni. Ważne, aby chronić skórę przed dalszymi uszkodzeniami i stosować odpowiednie produkty do pielęgnacji, które wspomagają proces regeneracji bariery hydrolipidowej.
Jeśli na co dzień odczuwasz dyskomfort, wysuszenie, łuszczenie, podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie czy ściągnięcie skóry, mogą być to objawy naruszonej bariery hydrolipidowej. Zadbaj o pielęgnację bogatą w składniki takie jak lipidy (np. oleje roślinne, masło shea), niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (np. kwas linolowy i gamma–linolenowy), ceramidy, gliceryna, mocznik, prebiotyki i probiotyki.
Odstaw wszelkie kwasy i retinoidy do momentu poprawy stanu skóry.
Ważną częścią bariery hydrolipidowej jest jej mikrobiom.
Mikrobiom skóry to złożony ekosystem, składający się z mikroorganizmów, zasiedlających jej powierzchnię. Składa się on z bakterii Gram-dodatnich, wirusów, grzybów mikroskopowych i roztoczy. Jeśli mikroorganizmy są w równowadze ilościowej i gatunkowej, stanowią ochronę skóry przed patogenami i zapobiegają takim chorobom jak np. AZS (atopowe zapalenie skóry), alergie, łupież, trądzik itp. Mikrobiom odgrywa również bardzo istotną rolę w stymulowaniu mechanizmów odpornościowych skóry oraz regulowaniu pracy gruczołów łojowych i potowych.
Na każdym 1 cm2 skóry żyje około 1 mln organizmów.
W branży kosmetycznej od dawna stosowane są prebiotyki – substancje odżywiające i stymulujące rozwój prawidłowej mikroflory. Są to na przykład: inulina, Alfa-glukan a stosunkowo od niedawna probiotyki.
3 podstawowe filary odbudowy bariery hydrolipidowej
- Nawilżanie
- Regeneracja
- Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej
Składniki w kosmetykach, które pomogą Ci zadbać o odbudowę bariery hydrolipidowej:
- ceramidy
- kwas hialuronowy
- oleje i masła roślinne
- gliceryna
- pantenol
- alantoina
- śluz ślimaka (kryptozyna)
- cynk PCA
- peptydy
- fermenty
Kosmetyki, które zadbają o Twoją barierę hydrolipidową. Nie musisz włączać do pielęgnacji ich wszystkich, wybierz te, które będą dla Twojej skóry odpowiednie.
Q+A HYALURONIC ACID – nawilżający żel do mycia ciała
To najbardziej wydajny żel do mycia twarzy jaki kiedykolwiek stosowałam! Serio! Wystarczy dosłownie kropelka, by pokrył twarz przyjemną pianką. Żel zawiera kwas hialuronowy, jest nawilżający, kojący, sprawdzi się nawet na podrażnionej skórze. Stosuj 2 razy dziennie, do porannego mycia i wieczornego oczyszczania jako drugi etap po demakijażu.
Q+A CERAMIDE – krem do twarzy z ceramidami
Krem jest gęsty i treściwy, ale szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Bardzo uniwersalny kosmetyk do każdego rodzaju cery. Świetnie regeneruje skórę. Nadaje się zarówno na dzień, jak i na wieczór. MUST HAVE w każdej pielęgnacyjnej kosmetyczce!
COSRX ADVANCED SNAIL 96 MUCIN POWER ESSENCE
Śluz ślimaka zawiera kryptozynę, w której składzie znajdziemy: naturalne antybiotyki, alantoinę, kolagen, elastynę, mukopolisacharydy, kwas glikolowy, witaminy C,E i A. Co ważne, pozyskiwanie śluzu ślimaka jest procesem bezinwazyjnym, a więc nie musimy się obawiać, że zwierzęta cierpiały.
Q+A PEPTIDE – serum do twarzy z peptydami
Serum o leciutkiej, żelowej konsystencji, które działa odmładzająco poprzez stymulowanie produkcji kolagenu, a także nawilżająco, regenerująco i kondycjonująco. Wielofunkcyjna perełka, którą można zastosować do każdego typu cery.
SKINTRA LET YOUR SKIN DRINK UP
Cudowny, lekki krem, który przy suchej cerze może stanowić serum, a przy tłustej być jedynym aplikowanym kosmetykiem. Ma bogaty skład – zawiera filtrat z drożdży, prebiotyki, azeoglicynę i niacynamid, które to świetnie regenerują skórę. Nadaje się zarówno pod makijaż jak i na noc. Pokochacie jego działanie kojąco – regenerujące!
Q+A ZINC PCA – serum z cynkiem PCA
Ten kosmetyk pokochają szczególnie osoby z cerą tłustą, mieszaną, problematyczną. Cynk PCA ma właściwości kojące, gojące i regenerujące. Reguluje działanie skóry – zmniejsza wydzielanie sebum, jednocześnie ją nawilża i wspomaga odbudowę bariery hydrolipidowej. Ma leciutką, żelową konsystencję i szybko się wchłania.
Kasiu robisz genialną robotę! Dziękuję za tak cenną dawkę wiedzy kosmetycznej 🙂
[…] Na lato może się zbyt mocno błyszczeć. Będzie idealny dla cery mieszanej, z naruszoną barierą hydrolipidową i trądzikowej.– poza ochroną przeciwsłoneczną, wspiera terapię trądziku, zawiera […]